<

علت ترکیدن فیلتر گازوئیل

علت ترکیدن فیلتر گازوئیل

 ترکیدن فیلتر گازوئیل

در این مقاله می خواهیم به علت ترکیدن فیلتر گازوئیل و اینکه چه اتفاقی برای موتور ماشین می افتد که فیلتر گازوئیل از کار می افتد و در نهایت می ترکد. اما ابتدا باید بدانیم که فیلتر گازوئیل چیست؟ عملکرد آن در خودرو چیست؟ و اینکه چه کار کنیم که از این اتفاق یعنی ترکیدن فیلتر گازوئیل جلوگیری شود؛ می پردازیم. پس تا  انتهای مقاله با گروه سپار فیلتر تنها نماینده انواع فیلترهای گازوئیل آلمان در ایران همراه باشید.

 

 

فیلتر گازوئیل چیست؟

ابتدا باید بدانیم که فیلتر گازوئیل چیست؟عملکرد آن چگونه است؟ در ابتدا باید گفت که تمام موتورهای ماشین آلات سنگین و حتی خودروهای شخصی برای عملکرد بهتر به میزان دقیق اندازه گیری شده سوخت نیاز دارند.

همچنین سوخت گازوئیل هم مانند سایر سوخت ها به فیلتر نیاز دارد. زیرا هر گونه آلودگی موجود در سوخت می تواند مانع جریان سوخت رسانی شود. همچنین می تواند باعث مشکلات در کارکرد موتور شود.

 

 

آلاینده ها بر اثر پوسیدگی محفظه باک و یا حتی کثیف بودن شلنگ هایی که سوخت را انتقال می دهند، ایجاد می شوند. همانطور که گفته شد، عملکرد موتور با وجود این آلاینده ها تحت تاثیر قرار می گیرد و موجب کاهش کارکرد دستگاه می شود. بنابراین ما به فیلتری نیاز داریم که بتواند به خوبی سوخت را از آلاینده ها جدا کند.

چگونه بفهمیم که فیلتر گازوئیل عملکرد درستی ندارد؟

آلودگی سوخت را می توان از طرق مختلف احساس کرد، به ویژه در عملکرد مکانیکی موتور یا تجهیزات خودروی شما مشاهده می شود. برخی از این علائم اغلب نادیده گرفته می شوند، در حالی که علائم دیگر می تواند شدید باشد و نادیده گرفتن آنها غیرممکن است.

فیلتر گازوئیل

تعمیر این خرابی‌ها نه تنها می‌تواند بسیار پرهزینه باشد، بلکه این خرابی‌های فاجعه‌بار می‌توانند خطرناک باشند، به‌ویژه زمانی که در جاده یا در سرعت‌های بالا رخ می‌دهند. خوشبختانه، بسیاری از این خرابی ها با آزمایش مکرر سوخت و اجرای راه حل های پیشگیرانه قابل پیشگیری هستند.

 

 

متأسفانه، خرابی عملکرد جزئی یک موتور اغلب تا زمانی که خیلی دیر نشده باشد، مورد توجه قرار نمی گیرد. ناکارآمدی موتور به ندرت توسط کاربر احساس می شود، اما می تواند منجر به ضررهای جدی در عملکرد و درآمد شود. دلیل اصلی ناکارآمدی موتور از خرابی جزئی سیستم تزریق سوخت موتور ناشی می‌شود، چیزی که اکثر مردم آن را به خوبی درک نمی‌کنند.

 

 

اگرچه تجهیزات هنوز قابل استفاده هستند، خرابی عملکردی جزئی سیستم تزریق سوخت معمولاً باعث کاهش راندمان یا عملکرد موتور می شود. علائم چنین خرابی در یک سیستم تزریق ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • قدرت کم از موتور
 • کاهش دور موتور
 • افزایش مصرف سوخت
 • زمان چرخه ضعیف یا سرعت کم
 • دود
 • انتخاب دنده پایین تر
 • سر و صدا

تشخیص بسیاری از علائم ذکر شده در بالا بدون ابزار و تجهیزات مناسب دشوار است و این امر باعث می‌شود که تعمیرات مورد نیاز چیزی باشد که اغلب از بین می‌رود.

 عملکرد فيلتر گازوئيل چگونه است؟

همان طور که گفته شد؛ سوخت موتور ديزل حتماً بايد از فيلتر بگذرد. زیرا اين سوخت ها معمولاً ناخالصي دارند و بعضي از قطعات پمپ هاي سوخت پاش چنان دقيق ساخته شده اند كه ذرات بسيار ريز هم به آنها آسيب مي‌رسانند. تحقیقات نشان مي دهد كه حتي وجود پنج گرم ذرات ساينده ريزي حتي پنج ميكرون مي تواند به پمپ سوخت پاش صدمه بزند.

 

مطالعه بیشتر >>> چگونه از موتور ماشین در برابر ناخالصی ها محافظت کنیم؟

 

فيلتر گازوئيل معمولاً سه مرحله اي است. فيلتر اول، كه مي تواند صافي هم باشد ،كه در باك يا در پمپ گازوئيل قرار دارد و طوري طراحي شده كه ذرات درشت را بگيرد. فيلتر بعدي ،كه گاهي فيلتر اوليه ناميده مي شود، بيشتر ذرات ريز را مي گيرد. فيلتر ثانويه يا نهايي، ذرات بسيار ريز را مي گيرد.

عملکرد فیلتر گازوئیل

فيلتر هاي اوليه و ثانويه را مي توان در يك محفظه ،يا در محفظه هاي جداگانه قرار دارد. هم فيلتر اوليه و هم فيلتر ثانويه ، به تدريج ،دچار گرفتگي مي شود؛ دراين حالت موتور با قدرت كمتري كار مي كند . بعضي از  موتورها نشانگري دارند كه فشار سوخت را نشان مي دهد.

در صورت گرفتگي فيلترها ، عقربه اين نشانگر از وضعيت عادی جابه جا مي شود و وضعيت غیر عادی يا گسترده را نشان مي دهد. اگر موتور ديزل چنين نشانگر يا درجه داشته باشد، علت كاهش قدرت موتور را به متصدي نشان مي دهد.

معایبی که در صورت خرابی فیلتر به وجود می آید:

 • افت فشار تولیدی پمپ و در کل افت قدرت در موتور
 • دود کردن موتور در اثر داشتن نشتی در انژکتورها و عدم آب بندی سوزن انژکتور در سیت آن
 • شتاب گیری ضعیف به علت کاهش قدرت تولیدی
 • نامنظم کار کردن موتور به ویژه در دور آرام به علت یکنواخت تزریق شدن حداقل سوخت مورد نیاز در سیلندرها
 • افزایش کلی مصرف سوخت

 در آخر

همان طور که در این مقاله گفته شد؛ وظیفه فیلتر گازوئیل در موتورها بسیار مهم و ضروری می باشد اما نادیده گرفتن بعضی موارد مانند تعویض نکردن به موقع و یا فیلتر های گازوئیل تقلبی باعث خراب شدن و یا حتی ترکیدن ناگهانی فیلتر گازوئیل می شود. که هم هزینه زیادی برای شما دارد . هم خودرو شما ناکارآمد می شود.

در نتیجه گرفتگی فیلتر بنزین دیزل، موتور احتمالاً شروع به بیکار شدن می کند و احتمالاً به نظر می رسد که در حال توقف است. این امر به ویژه در هنگام سرد بودن اتفاق می افتد. پس از گرم شدن، موتور ممکن است به نظر برسد که در حال خفگی است زیرا سوخت کافی وارد انژکتورهای سوخت موتور نمی شود. و در نهایت شروع به ترکیدن می کند.

شما همراهان گرامی می توانید؛ برای کسب اطلاعات بیشتر از انواع فیلتر گازوئیل؛ همچنین دیدن سایر محصولات به سایت سپار فیلتر تنها نمایندگی سپار آلمان در ایران مراجعه نموده و با مشاوران ما در تماس باشید.

 

دانلود کاتالوگ محصولات سپار فیلتر خاورمیانه
دانلود کاتالوگ محصولات سپار فیلتر خاورمیانه
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.