<

آسیب ناخالصی های گازوئیل به موتورخودروها

آسیب ناخالصی های گازوئیل به موتورخودروها

در این مقاله سعی داریم در مورد ناخالصی های گازوئیل توضیح مختصری دهیم و بیان کنیم وجود ناخالصی ها چه آسیبی به موتور خودرو وارد می کند، بپردازیم. پس تا انتهای مقاله با ما در گروه سپار فیلتر همراه باشید.

فیلتر گازوئیل چیست؟

همان طور که می دانیم؛ تمام موتورها  چه برای ماشین های سنگین و نیمه سنگین و حتی خوروهای سواری، برای کارکردن به میزان دقیق اندازه گیری شده سوخت نیاز دارند. وهر آنچه که مانع جریان سوخت شود، می تواند باعث مشکلات در کارکرد موتور شود.

 

 

آلاینده ها بر اثر پوسیدگی محفظه باک و یا حتی کثیف بودن شلنگ هایی که سوخت را انتقال می دهند، ایجاد می شوند. همانطور که گفته شد، عملکرد موتور با وجود این آلاینده ها تحت تاثیر قرار می گیرد و موجب کاهش کارکرد دستگاه می شود.

ناخالصی های گازوئیل چه آسیبی به موتور خودرو وارد می کند؟

یکی از آسیب هایی که گازوئیل به موتور خودرو وارد می کند و به سیستم سوخت رسانی ماشین آسیب می زند، وجود آب در سیستم و عدم تصفیه مناسب و همچنین استفاده از فیلتر گازوئیل نامناسب و بی کیفیت می باشد.

همان طور که می دانیم وجود آب در در گازوئیل باعث صدمه زدن به دوار پمپ گازوئیل و سوزن های انژکتور می باشد. همچنین وجود آب در سوخت گازوئیل و نفوذ آن به مخازن سوخت آسیب جدی به موتور ماشین وارد می کند.

 

 

برای اینکه از این آسیب ها جلوگیری شود؛ نکاتی را در نظر گرفتیم که می تواند در عملکرد بهتر و طول عمر بیشتر موتور خودرو به رانندگان کمک کند. برای جلوگیری از این آسیب ها روش ها و نکاتی پیشنهاد می شود که در اینجا آورده ایم.

آسیب ناخالصی های گازوئیل

1-استفاده و نصب فیلترهای آبگیر گازوئیل با کیفیت و مرغوب

2-قبل از استارت زدن موتور و روشن کردن ماشین، پیچ تخلیه آب فیلتر گازوئیل باز شود، تا آب احتمالی در سوخت هر چند کم تخلیه شود.

3-همیشه درب باک سوخت باید بررسی شود، تا آب باران و یا کارواش به داخل باک نفوذ نکند.

4-در برخی از جایگاه های سوخت درب های مخازن نسبت به خود مخزن آب بندی نیست و احتمال نفوذ آب باران زیاد می باشد. و باعث پوسیدگی مخزن می شود. پس بهتر است همیشه از سالم بودن سوخت جایگاه کاملا مطمئن بود.

5-اگر گازوئیل را در ظروف قابل حمل جهت سوخت گیری استفاده می کنید. بهتر است قبل از استفاده 12 ساعت ظرف ساکن باشد تا آب و مواد آن ته نشین شده و سپس مورد استفاده قرار گیرد.

 

 

6-اگر برای دستگاهی از سوخت گازوئیل ماشین دیگری استفاده می شود, و یا  استفاده از ظروف قابل حمل، در زمان تعویض بهتر است. همچنین زمان تعویض بهتر است، نصف زمان استاندارد باشد. که آن هم به دلیل احتمال آلودگی در باک وسیله ای که سوخت از آن کشیده شده است زیاد است و آن آلودگی به ماشینی که از این سوخت استفاده می کند منتقل می شود.

استفاده از فیلتر گازوئیل نامرغوب و بی کیفیت چه آسیبی به سیستم سوخت رسانی وارد می کند؟

همان طور که می دانید استفاده از کاغذ فیلتر نامرغوب و بی کیفیت باعث رد شدن ذرات ریز به داخل پمپ گازوئیل لیفتراک می شود. در صورتی که کاغذ فیلتر مرغوب، منافذ آن ذرات تا 2 میکرون را در خود نگه می دارد. و یک اشکالی که دارد اینست که گران هستند. در فیلتر نامرغوب از این کاغذ استفاده نمی شود.

 

 

یکی دیگر از معایب استفاده از کاغذ فیلتر نامرغوب اینست که؛ در اثر جذب مواد زائد داخل سوخت و مجاورت آن با آب داخل گازوئیل دچار له شدگی می شود و باعث مسدود شدن کامل مسیر مکش شده و باعث فشار به سیستم سوخت رسانی می شود. که این باعث فشار به پمپ مکش سیستم و پمپ فشار بالای سیستم آسیب می رساند. ودر نهایت به موتور دیزل  و پمپ های انژکتور آسیب می رساند.

رسوب زدایی مخزن برای جلوگیری از ناخالصی ها

مخزن های مدفون جایگاه محل ذخیره سوخت هستند و قابل فروش هستند. با توجه به اینکه سیال در این مخازن ساکن بوده، به مرور مقداری از ناخالصی موجود در فرآورده در مخزن رسوب می‌کند. می‌توان یکی از این رسوبات را آب دانست.

آب به دلیل چگالی بالاتر نسبت بنزین و گازوئیل، به مرور ته نشین می ­شود. حجم این رسوبات ته نشین شده به نسبت حجم مخزن بسیار کم است. لذا این رسوبات درون مخزن خطرناک نیستند. اما مخزن هرچند وقت یکبار باید رسوب زدایی شده و آب درون مخزن نیز پیوسته چک شود تا از حد مجاز بیشتر نشود.

 

 

همچنین رسوب درون مخزن از اهمیت زیادی برخوردار نیست و همچنین راه حل مناسبی نیز برای جلوگیری از آن وجود ندارد.و فرآورده ممکن است با پمپ شناور از داخل مخزن سوخت کشیده شود و یا توسط پمپ درون دیسپنسر مکیده شود.

اگر پمپ شناور داشته باشیم، معمولا بر سر کپسول آن فیلترهای سوخت و صافی تعبیه شده تا از ورود رسوب و آشغال به پمپ و آسیب زدن به پره های پمپ جلوگیری کند در نتیجه دیگر تاثیر فیلتر سوخت ممانعت از ورود رسوبات مخزن سوخت به پمپ می باشد.

و در آخر

همان طور که در این مقاله گفته شد، تمام موتورها  چه برای ماشین های سنگین و نیمه سنگین و حتی خوروهای سواری، برای کارکردن به میزان دقیق اندازه گیری شده سوخت نیاز دارند. وهر آنچه که مانع جریان سوخت شود، می تواند باعث مشکلات در کارکرد موتور شود.

همچنین وجود ناخالصی های گازوئیل در سوخت باعث آسیب جدی به موتور ماشین می شود. پس بهتر است برای جلوگیری از این آسیب ها به نکات گفته شده در بالا توجه کنید.

شما همراهان گرامی می توانید؛ برای کسب اطلاعات بیشتر از انواع فیلتر گازوئیل؛ همچنین دیدن سایر محصولات به سایت سپار فیلتر مراجعه نموده و با مشاوران ما در تماس باشید.

 

 

دانلود کاتالوگ محصولات سپار فیلتر خاورمیانه
دانلود کاتالوگ محصولات سپار فیلتر خاورمیانه

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.