آشنایی با فیلتر های سوخت خودرویی

آشنایی با فیلتر های سوخت خودرویی

فیلتر های سوخت خودرویی

در ابتدا باید بدانیم که فیلتر ها  در عین حال که قطعات ساده ای هستند. در عملکرد خودروها نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند. این قطعات به گونه ای طراحی شده اند که ناخالصی هایی که در کارکرد خودرو  اختلال ایجائ می کنند را از بین می برند. و در نهایت موجب افزایش عمر خودروی شما می شوند. همچنین عدم تعویض فیلترها در دراز مدت آسیب های جبران ناپذیری به خودرو وارد می کند.

 

 

اما متاسفانه بیشتر رانندگان با انواع فیلتر خودرو آشنایی ندارند. همین مورد سبب شده که نتوانند در زمان مناسب آن را تعویض نمایند. از طرفی دیگر برخی از آن ها نیز به دلیل عدم آشنایی، نمی توانند مدل های مناسب را خریداری کنند. ما در ادامه این مقاله قصد داریم تا مروری بر انواع فیلترهای سوخت خودرویی داشته باشیم. لذا اگر شما هم تمایل دارید تا در این رابطه اطلاعات بیشتری را کسب کنید. و در هنگام خرید انواع فیلتر خودرو به مشکل مواجه نشوید.

 

 

 

 

فیلتر خودرو چیست؟

قبل از این که به معرفی انواع فیلترهای سوخت خودرویی بپردازیم بهتر است، بدانیم که اصلا فیلتر خودرو چیست؟ چه وظیفه ای در خودرو دارد؟ و انواع فیلتر های خودرو کدامند؟  چه بسا اطلاعات  شما را در این زمینه افزایش می دهد. در واقع فیلتر ها به اجسام پره داری گفته می شود که به منظور پالایش روغن، سوخت، هوا و یا سایر سیالات وارده به خودرو طراحی شده اند.

فیلتر سوخت خودرویی

این محصولات می توانند به سادگی هرچه تمام تر مانع از ورود اجسام خارجی به داخل موتور یا کابین ماشین شوند. این فاکتور نه تنها عملکرد خودرو را بهبود می بخشد، بلکه در دراز مدت مانع از آسیب دیدن و یا بروز خسارت های مختلف می شود. به همین جهت است که باید پیوسته نسبت به تعویض و یا بررسی آن ها اقدام نمود.

 

 

فیلتر روغن چیست؟

یکی از مهم ترین فیلتر های موجود در خودرو؛ فیلتر روغن می باشد. این فیلتر در واقع وظیفه پالایش روغن خودرو را بر عهده دارد. این فیلتر ذرات، مواد خارجی و آلاینده های موجود در داخل روغن را جذب کرده و مانع از ورود آن ها به داخل موتور می شود.

آلودگی های محیطی، ذرات معلق داخل روغن، ذرات ناشی از ساییدگی قطعات موتور و… از جمله مهم ترین موادی است که توسط فیلتر روغن گرفته می شود.

فیلتر روغن ، فیلترهای سوخت خودرویی

وجود این ذرات می تواند آسیب های جبران ناپذیری را به موتور وارد سازد. به همین جهت توصیه می شود  همواره به همراه تعویض روغن، نسبت به تعویض فیلتر روغن هم اقدام نمود. لازم به ذکر است که بسیاری از کارشناسان تعویض فیلتر روغن را بر تعویض خود روغن ارجح می دانند. دلیل این موضوع مشکلاتی است که فیلتر فرسوده می تواند ایجاد کند.

 

 

فیلتر سوخت چیست؟

فیلتر سوخت یکی دیگر از انواع فیلتر خودرو می باشد که اهمیت بسیار زیادی برای سلامت خودرو دارد. این فیلتر وظیفه تصفیه سوخت ورودی به موتور را دارد. در حقیقت باید عنوان کنیم که تمام سوخت ها زمانی که از پالایشگاه خارج می شوند، کاملا تمیز هستند؛ اما در حین حمل و نقل یا در جایگاه های سوخت گیری، درصدی آلودگی به خود می گیرند.

این آلودگی می تواند زیان های جبران ناپذیری را به موتور خودرو وارد سازد. فیلتر سوخت محصولی است که مانع از بروز چنین مشکلی می شود. البته باید این نکته را خاطر نشان کنیم که در خودرو های دیزلی هدف از فیلتر سوخت، حذف آب از گازوئیل می باشد اما در هر حال ساختار مشابهی با فیلترهای بنزینی دارد.

این فیلتر باید هر بیست هزار کیلومتر و یا هر ساله عوض شود. البته اگر شما پیوسته از جایگاه های مختلفی سوخت خود را دریافت می کنید، می بایست در بازه های کوتاه تری نسبت به بررسی و تعویض آن اقدام نمایید.

 

 

در نظر داشته باشید که چنانچه این فلیتر حجم زیادی از آلودگی را به خود بگیرد، می تواند روند ورود سوخت به داخل موتور را کاهش دهد. این امر راندمان خودرو را کاهش می دهد. لذا توصیه می شود تا نسبت به تعویض دوره ای آن اهتمام کافی داشته باشید.

بهترین زمان برای تعویض فیلتر سوخت هر 15 الی 20 هزار کیلومتر است. البته علائم دیگری نشان دهنده تعویض زودرس فیلتر سوخت است.

  • کاهش قدرت موتور
  • روشن شدن چراغ چک
  • ریپ زدن در حرکت
  • افزایش مصرف سوخت
  • خاموش شدن خودرو در حالت ایستاده

در آخر

همان طور که گفتیم؛ در واقع فیلتر ها به اجسام پره داری گفته می شود که به منظور پالایش روغن، سوخت، هوا و یا سایر سیالات وارده به خودرو طراحی شده اند. این محصولات می توانند به سادگی هرچه تمام تر مانع از ورود اجسام خارجی به داخل موتور یا کابین ماشین شوند.

فیلترها برای وسایل نقلیه بسیار ضروری هستند زیرا از ریز ذرات و آلاینده‌ها در برابر ورود به موتور محافظت می‌کرده و در نتیجه عملکرد خودرو را در بهترین شرایط حفظ می‌کنند. پس بهتر است برای عملکرد بهتر خودرو از فیلتر های با کیفیت و مرغوب استفاده شود.

شما همراهان گرامی می توانید؛ برای کسب اطلاعات بیشتر از انواع فیلتر گازوئیل؛ همچنین دیدن سایر محصولات به سایت سپار فیلتر مراجعه نموده و با مشاوران ما در تماس باشید.

 

 

دانلود کاتالوگ محصولات سپار فیلتر خاورمیانه
دانلود کاتالوگ محصولات سپار فیلتر خاورمیانه
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.