<

چگونه از موتور ماشین در برابر ناخالصی ها محافظت کنیم؟

چگونه از موتور ماشین در برابر ناخالصی ها محافظت کنیم؟

موتور ماشین چگونه کار می کند؟

همه ما می دانیم که تمام خودروها؛ چه موتور های ماشین های سنگین و نیمه سنگین و حتی موتور خودرو های سواری؛ وظیفه دارند تا انرژی مورد نیاز برای حرکت و پیشروی خودرو را تامین کنند.  عملکرد موتور ماشین به گونه ای است که، در هر ثانیه احتراق‌های فراوانی را انجام می‌دهد. وقوع این احتراق‌ها در کنار مواردی همچون گرد و غبار موجود در هوا، خرده‌های جدا شده یا ساییده‌ شده از قطعات موتور، ناخالصی‌های سوخت و… ذرات فراوانی را درون روغن موتور رها می‌کنند که در دراز مدت می‌تواند باعث تشکیل رسوب داخل موتور گردد.

موتور خودرو وظیفه تولید قدرت در ماشین را به عهده دارد که شکل و اندازه و روش کار موتور به سوخت آن بستگی دارد و با توجه به اینکه سوخت بسیاری از ماشین‌ها بنزین می‌باشد از موتور احتراق داخلی استفاده می‌شود. مولد قدرت درون‌سوز نام دیگر موتورهای احتراق داخلی است که وظیفه آن تبدیل انرژی شیمایی موجود در سوخت به انرژی مکانیکی می‌باشد.

محافظت از موتور ماشین در برابر ناخالصی ها

امروزه با توجه به افزایش قیمت خودرو در ایران و همچنین کاهش توان مردم برای تعویض خودروهای کهنه و کار کرده؛ بهتر است، از موتور ماشین به خوبی نگهداری شود و نکات مربوط به محافظت از ماشین به خوبی رعایت شود. همچنین  به دلیل قیمت‌های بالا و سرسام‌آور خودرو و اینکه یک وسیله مهم و ضروری برای فعالیت‌های روزانه و سرعت بخشیدن به کارهای افراد محسوب می‌شود، نگهداری و مراقبت از آن نیز یک امر مهم به حساب می‌آید. موتور خودرو، مهمترین و بارزترین قطعه آن به شمار می‌آید. حال سوال پیش می آید که چگونه از موتور خودرو در برابر ناخالصی ها محافظت کنیم؟ پس با ما تا انتهای برنامه همراه باشید.

بیشتر بخوانید: فیلتر گازوئیل بنز را بیشتر بشناسید

راه حل اول : گرم کردن موتور ماشین

یکی از راه هایی که شاید به نظر ساده برسد و کمتر به آن توجه شود و یکی از راه های مهم و کاربردی برای نگهداری و مراقبت از موتور خودرو گرم کردن آن است. هنگامیکه ماشین را روشن می‌کنید و آماده حرکت هستید،  به این نکته توجه داشته باشید که نباید بلافاصله آن را بر روی دنده بگذارید، بلکه لحظه ای تامل کنید تا موتور ماشین کمی گرم شود. در زمانی که ماشین خاموش و سرد است، روغن موتور در درون ظرف مخصوص می‌نشیند ؛ بنابراین باید کمی ماشین را روشن نگه دارید تا روغن گرم شود و به حرکت درآید و بر روی قطعات متحرک بریزد.

گرم کردن موتور خودرو

راه حل دوم: استفاده از روغن مناسب و با کیفیت

یکی دیگر از نکات مهم در محافظت از موتور ماشین، استفاده از روغن مناسب و باکیفیت می‌تواند کمک کند که موتور خودرو شما طول عمر مفید بیشتری داشته باشد؛ چرا که قطعات متحرک و در حال حرکت زیادی در موتور خودرو وجود دارد که باید کاملا از آنها مراقبت شود و از روانکاری آنها اطلاع داشته باشید. همچنین اینکه رانندگی و به حرکت درآوردن خودرو باعث سوخت روغن می‌شود. توجه نکردن به روغن موتور می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در عملکرد قطعات متحرک خودرو شود و به این ترتیب فشار سنگینی به موتور وارد شود و سلامت آن را دچار اختلال کند. بنابراین سعی کنید که روغن خودرو را به طور مرتب چک کنید و از سلامت آن مطلع شوید.

راه حل سوم: تعویض فیلتر هوا به صورت مداوم

مورد دیگری که علاوه بر تعویض روغن خودرو، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، فیلتر هوا است که به طور منظم باید تعویض شود تا موتور دچار مشکل نشود. فیلتر هوا در حقیقت یک مانعی است که از ورود خاک، و گرد و غبار و آلودگی به داخل موتور خودرو جلوگیری می‌کند. این قطعه به مرور زمان مسدود می‌شود و عملکرد آن ضعیف می‌شود. بنابراین باید کاملا آن را تمیز نگه دارید و در زمان لازم نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

تعویض فیلتر هوا به صورت مداوم

راه حل چهارم:

استفاده از سوخت مناسب و باکیفیت

استفاده از بنزین باکیفیت برای سوخت می‌تواند کیفیت موتور اتومبیل شما را تضمین کند چرا که بنزین هایی که کیفیت پایین دارند می‌توانند رسوب‌های روغنی در ماشین ایجاد کنند و هر چه که سوخت مناسب‌تر باشد رسوب کمتری ایجاد می‌شود بنابراین بهتر است که از بنزین‌های مناسب و با کیفیت استاندارد برای سوخت استفاده کنید و همچنین اگر بتوانید از مکمل‌های بنزین نیز برای خودرو استفاده کنید می‌تواند در فرآیند سالم نگه داشتن موتور خودرو کمک بزرگی کند.

و در آخر

همان طور که در این مقاله گفته شد، موتور ماشین از اهمیت زیادی بر خوردار است. زیرا کوچکترین آسیب و سهل انگاری و بی توجهی به نکات گفته شده در این مقاله می تواند هزینه های گزافی را برای شما به وجود آورد. پس بهتر است برای بالا بردن طول عمر موتور ماشین و حفاظت از موتور ماشین در برابر ناخالصی ها؛ از سوخت های با کیفیت و همچنین فیلتر های و روغن موتور مناسب و با کیفیت استفاده شود.

شما همراهان گرامی می توانید؛ برای کسب اطلاعات بیشتر از انواع فیلتر گازوئیل؛ همچنین دیدن سایر محصولات به سایت سپار فیلتر مراجعه نموده و با مشاوران ما در تماس باشید.

 

 

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.