روش تعویض فیلتر گازوئیل تراکتور

روش تعویض فیلتر گازوئیل تراکتور

فیلتر گازوئیل تراکتور چیست؟

معمولا در موتور های دیزلی از سوخت های فسیلی استفاده می شود. سوخت های فسیلی معمولا چندین نوع دارند؛ سوخت هایی که بسیار قابل اشتعال اند، مانند گاز های LPG،CNG و… همچنین سوخت های قابل اشتعال، مایع مانند تینر، بنزین، گازوئیل و…. که قبل از سوختن در داخل دستگاه یا موتور باید حتما تصفیه شود تا اینکه باعث مشکل در سیستم سوخت رسانی دستگاه یا موتور نشود.

 

 

سوختی که در موتور های بزرگ مانند تراکتور مورد استفاده قرار می گیرند، معمولا سوخت های مایع بنزین و گازوئیل می باشد. این سوخت ها بنا به مایع بودن و جابجایی آسان و سوخت گیری سریعتر ماشین بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

از آنجا که سوخت مایع مانند بنزین و گازوئیل به دلیل اینکه در داخل مخازن سوخت به مدت طولانی باقی می مانند و در جابه جایی ها بین مخازن، احتمال اینکه ذرات درشت و ریز با آن ها ترکیب شوند، وجود دارد.

در موتور های خودروها و تراکتورها باک های سوخت به مرور زمان باعث پوسیدگی و زنگ زدگی در داخل باک می شود. همچنین گرد و خاک و آب به داخل باک سوخت نشت می کند و در نهایت باعث می شود، ناخالصی هایی درون سوخت ایجاد شود که باعث اختلال در سیستم سوخت رسانی موتور به وجود آید.

سوخت بنزین به دلیل سوخت گیری از پمپ های درون شهری و نگهداری درست سوخت در مخازن پمپ بنزین ها از ناخالصی کمتری برخوردار است و نیاز به فیلتراسیون خاصی ندارد.

 

 

 

در سیستم سوخت رسانی بنزینی معمولا از یک فیلتر در مسیر سوخت رسانی استفاده می کنند و فیلتر با فاصله زمانی کمتری تعویض شده و این فیلتر یکبار مصرف می باشد و پس از هر بار تعویض باید فیلتر نو جایگزین فیلتر قدیمی شود.

هر چند وقت یکبار باید فیلتر بنزین تراکتورهای دیزلی را تعویض کنید؟

فیلتر بنزین تراکتورهای دیزلی

سوخت دیزل طبیعتاً کاملاً کثیف است، بنابراین منطقی است که فیلتر سوخت یکی از مهمترین فیلترها در هر کاربرد دیزلی باشد. آنها معمولاً هر 10000 تا 15000 مایل نیاز به تعویض دارند در حالی که فیلتر سوخت بنزین مدرن می تواند 100 هزار مایل قبل از تعویض طی کند.

 

 

 

 

مراحل تعویض فیلتر گازوئیل تراکتور

روش تعویض فیلتر گازوئیل تراکتور

برای تعویض فیلتر گازوئیل تراکتور باید چند مرحله طی شود. که به بررسی آن می پردازیم. اما یک نکته مهم در هنگام تعویض اینست که حتما از لباس کار مخصوص استفاده شود. و اگر ساعت و دیگر وسایل زینتی دارید حتما قبل از شروع کار در آورید.

 

 

همچنین استفاده از دستکش و عینک مخصوص فراموش نشود. چرا که ممکن است گازوئیل در بعضی اتصالات تحت فشار باشد و در صورت باز شدن محل اتصال گازوئیل با فشار روی دست و سر و صورت اپراتور بپاشد.

مرحله اول: تعویض صافی زیر پمپ سه گوش

ابتدا با باز کردن صافی زیر پمپ سه گوش اقدام به تمیز کردن آن نمایید. اگر این صافی دچار آسیب و پارگی شده بود. آن را تعویض کنید. پس از این کار دوباره صافی را در جای خود قرار دهید و در محل، محکم کنید.

مرحله دوم: تعویض فیلترهای گازوئیل دیزل ژنراتور

همان طور که می دانید؛ در بیشتر  موتور های دیزلی مانند تراکتور، دو فیلتر برای گازوئیل در نظر گرفته شده است. که سوختی تمیز به موتور دیزل برسد و بازده آن بالاتر رود. معمولا زمان تعویض فیلتر گازوئیل را روی بسته بندی و خود فیلتر نوشته اند.

ولی به طور میانگین برای دیزل ژنراتور های دائم کار بهتر است هر صد ساعت یک بار و برای دیزل ژنراتور های اضطراری بهتر است هر 9 الی 12 ماه یک بار اقدام به تعویض فیلتر گازوئیل نمایید.

باز هم بهتر است با توجه به نوع دیزل ژنراتور و فیلتر مصرفی با کارشناسان مربوطه در نمایندگی سپار فیلتر  مشورت نمایید تا بهترین زمان برای تعویض فیلتر را برای شما مشخص کنند. در این صورت هم ریسک آسیب به دیزل ژنراتور پایین می آید و هم در هزینه ها صرفه جویی کرده اید.

 

 

مرحله سوم: هوا گیری گازوئیل دیزل ژنراتور

در این مرحله که حساس ترین مرحله نیز می باشد، پس از تعویض فیلتر گازوئیل دیزل ژنراتور، هوا گیری گازوئیل هم باید برای آن انجام شود. چرا که با تعویض فیلتر هوا وارد سیستم سوخت رسان شده و این هوا می تواند مشکلاتی را برای دیزل ژنراتور ایجاد کند.

 

 

برای هوا گیری ابتدا اتصال فیلتر اول را شل می کنیم. با تلمبه آنقدر سوخت را پمپ می کنیم تا هوا از فیلتر اول خارج شده و گازوئیل از کنار مهره ای که شل کرده ایم بیرون بریزد. همین کار را برای فیلتر دوم هم انجام می دهیم.

در آخر

با توجه به آنچه در بالا گفته شد، فیلتر گازوئیل تراکتور همانند دیگر فیلتر های نیاز به تعویض دارد تا از آسیب جدی به موتور تراکتور جلوگیری شود. ما در این مقاله روش صحیح تعویض فیلتر گازوئیل تراکتور را به طور کامل شرح دادیم. همچنین شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در گروه سپار فیلتر مشورت نمایید.

 

مطالعه بیشتر>>>  دستگاه تصفیه گازوئیل

 

شما همراهان گرامی می توانید؛ برای کسب اطلاعات بیشتر از انواع فیلتر گازوئیل؛ همچنین دیدن سایر محصولات به سایت سپار فیلتر مراجعه نموده و با مشاوران ما در تماس باشید.

 

 

دانلود کاتالوگ محصولات سپار فیلتر خاورمیانه
دانلود کاتالوگ محصولات سپار فیلتر خاورمیانه
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.