انواع فیلترهای صنعتی خودرو

انواع فیلترهای صنعتی خودرو

فیلترهای صنعتی خودرو چیست؟

همانطور که انسان برای زندگی کردن و راه رفتن به غذا، هوا و انرژی نیاز دارد، خودرو و وسایل نقلیه هم برای عملکرد و راندمان بهتر نیاز به سوخت دارد. اما این تنها لازمه یک خودرو نیست. همه خودروها و وسایل نقلیه در سیستم‌های فنی خود فیلترهای مختلفی دارند که هر کدام از آنها وظیفه تمیز نمودن موارد مشخصی را بر عهده دارند.

به طور مثال یک خودرو علاوه بر سوخت فسیلی؛ حالا چه به صورت دیزلی باشد و یا بنزینی، برای اینکه به موتور خودرو آسیب نرسد نیاز به قیلتر سوخت دارد تا ناخالصی ها وارد موتور ماشین نشود. ما در این مقاله قصد داریم انواع فیلترهای صنعتی را معرفی کرده و توضیح مختصری در مورد هر کدام داشته باشیم. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

 

انواع فیلترهای صنعتی خودرو

1-فیلتر سوخت

2-فیلتر روغن

3-فیلتر کابین

4- فیلتر هوا

1-فیلتر سوخت

یکی از مهم ترین انواع فیلترهای صنعتی در خودرو  که مورد استفاده قرار می گیرد، فیلتر سوخت می باشد. فیلتر سوخت در تمامی وسایل نقلیه و ماشین آلات سنگین مورد استفاده قرار می گیرد. طبق تحقیقات انجام شده، میزان آلودگی سوخت بیشتر از انواع دیگر سیالات در جریان در داخل موتور های دیزلی می باشد که اغلب از گازوئیل که یکی از آلوده ترین انواع سوخت می باشد استفاده می کنند.

انواع فیلترهای صنعتی

امروزه استفاده از سوخت های فسیلی افزایش یافته است. اما به دلیل اینکه آلاینده  برای محیط زیست ایجاد می کند و باعث آلودگی هوا می شود؛ بهتر است از سوخت های تجزیه پذیر استفاده شود. همان طور که می دانیم؛ جذب آلاینده ها از داخل گازوئیل با دو نوع مختلف فیلتر سوخت  خودرو صورت می گیرد.

در گذشته نوع قدیمی تر از فیلتر سوخت یا فیلتر گازوئیل که طراحی ساده تری بصورت یک کارتریج در داخل قوطی فیلتر صنعتی سوخت می بود؛ تنها قابلیت جذب ذرات معلق جامد را داشت.

 

 

یکی از مضر ترین آلاینده ها که به وفور نیز در گازوئیل مصرفی موتور های دیزلی ماشین آلات سنگین صنعتی یافت می شود قطرات ریز آب می باشد که به راحتی از کارتریج فیلتر های گازوئیل نسل قدیم عبور کرده سبب سرد شدن احتراق و دمای پایین و در نتیجه راندمان پایین تر موتور دیزلی می شود.

فیلتر سوخت یا فیلتر گازوئیل های نسل جدید معروف به فیلتر سپراتور قابلیت جذب ذرات مایع و آب معلق و حتی ذخیره این قطرات و قابلیت تخلیه را نیز به همراه دارند.

2-فیلتر روغن

یکی دیگر از انواع فیلترهای صنعتی که در خودر و ماشین آلات سنگین نقش مهمی را ایفا می کند؛ فیلتر روغن می باشد. نقش روغن در داخل موتور های دیزل مانند دیگر موتور های احتراق داخلی برای حرکت پیستون در داخل سیلندر می باشد؛ که مانع از ایجاد اصطکاک و یا عامل کاهش اصطکاک و سایش و ذوب شدن اجزای موتور می شود.

فیلتر روغن خودرو و انواع فیلترهای صنعتی

روغن در هر سیکل کاری و گردش در داخل موتور دیزل با آلودگی های زیادی که بخشی از آن ناشی از جدا شدن پلیسه ها در سایز های بسیار اندک بر اثر سایش اجزای فولادی موتور است می باشد، بخشی از آلودگی ها نیز از طریق گازوئیل و هوای ورودی به داخل موتور وارد شده و جذب روغن می شوند.

3- فیلتر هوا

برای اینکه هوا به صورت کاملا تصفیه شده وارد موتور خودرو شود؛ نیاز به فیلتر هوای مرغوب و با کیفیت است. زیرا عملکرد فیلتر هوا به گونه ای است که وظیفه تصفیه هوای وارد شده به موتور برای ترکیب با سوخت و احتراق آن می‌باشد. فیلتر های هوا در بازار در انواع مختلف تولید می شوند که هر کدام ویژگی های خاصی دارند.

فیلتر هوای خودرو - انواع فیلترهای صنعتی

اما فلیترها اغلب دارای صفحه‌ای کاغذی هستند که آغشته به بعضی مواد شیمیایی مومی شکل شده‌اند. این فیلترها در مسیر عبور هوا از محیط بیرون به داخل موتور قرار می‌گیرند، به شکلی که تمامی گرد و خاک، غبار معلق آب، دود را می‌گیرد و هوایی پاک و تمیز را به موتور می‌رساند. استفاده از فیلترهای مناسب صنایع خودروسازی می‌تواند عملکرد خودرو را افزایش دهد.

4- فیلتر کابین

همان گونه که موتور خودرو برای تصفیه هوا نیاز به فیلتر هوا دارد؛ برای تهویه داخل خودرو که در فصل سرما و گرما از سیستم تهویه گرمایشی و سرمایشی استفاده می شود. و یا اینکه برای اینکه هوای مطبوع، فضای خودرو شما را دلپذیرتر کند نیاز به فیلتر هوای مناسب و با کیفیت دارید. این فیلتر که فیلتر کابین خودرو نامیده می‌شود، همان وظایفی را برای سیستم HVAC شما انجام می‌دهد که فیلتر هوا برای موتور یا فیلتر روغن برای آن انجام می‌دهد.

 

 

تصفیه کار مشترکی است که همه فیلترها انجام می‌دهند. فیلتر کابین خودرو یک فیلتر کوچک پلیسه دار است که از پنبه کاغذی، چند فیبر و مواد دیگر ساخته شده است. این فیلتر قبل از اینکه هوا به محفظه مسافر وارد شود، آلودگی‌های هوای خارج را به دام می‌اندازد و از ورود آنها به داخل وسیله نقلیه جلوگیری می‌کند. همچنین فیلترهای کابین، وظیفه پاک نمودن هوایی را که وارد کابین می‌شود از گرد و غبار و کثیفی‌ها بر عهده دارد.

 در آخر

همان طور که در این مقاله گفته شد؛ در تمامی وسایل نقلیه و ماشین آلات سنگین نیاز به یک سری فیلتر هایی دارند تا از ورود آلاینده ها جلوگیری شود. امروزه با توجه با اینکه استفاده از سوخت های فسیلی افزایش یافته؛ آلودگی هم در هوا افزایش یافته است. پس بهتر است از فیلتر های مناسب و با کیفیت استفاده شود.

 شما همراهان گرامی می توانید؛ برای کسب اطلاعات بیشتر از انواع فیلتر گازوئیل؛ همچنین دیدن سایر محصولات به سایت سپار فیلتر مراجعه نموده و با مشاوران ما در تماس باشید.

 

دانلود کاتالوگ محصولات سپار فیلتر خاورمیانه
دانلود کاتالوگ محصولات سپار فیلتر خاورمیانه

1 نظر

  • سلام بنده اخیرا یک عدد فیلتر آبگیر گازوئیل مدل LKF-AUTOMOTIVE
    را از مجموعه سپار فیلتر خاورمیانه خریداری کردم و در اینجا می خواستم از کیفیت محصول تعریف کنم . همچنین از پشتیبانی خوب این مجموعه واقعا متشکرم .

    بااحترام فرآوان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.