<

بهترین روغن موتور دیزلی

بهترین روغن موتور دیزلی

 روغن موتور دیزلی چیست؟

همان طور که انسان ها برای زندگی کردن به اکسیژن و آب و غذا نیاز دارند؛ تا عملکرد درستی داشته باشند، تمام وسایل نقلیه نیز برای حرکت و عملکرد صحیح به بنزین و گازوئیل نیاز دارند. شاید ازنظر شما تنها غذای موردنیاز انواع وسیله‌ی نقلیه، بنزین و گازوئیل باشد اما اشتباه نکنید، چراکه علاوه بر بنزین و گازوئیل به روغن موتور نیز نیاز است.

همچنین اگر می‌خواهید که موتور ماشین شما نرم کار کند و عمر طولانی داشته باشد بسیار مهم است که مراقب روغن موتور آن باشید. درواقع باید اطمینان حاصل کنید که تعویض روغن به‌موقع انجام‌شده و از بهترین آن‌ها برای خودروی خود استفاده کنید. روغن ایده آل برای وسایلی که موتور آن‌ها دیزلی است با وسایل نقلیه‌ی بنزینی کاملاً متفاوت است.

از چه روغنی در موتور دیزل استفاده می کنید؟

اگر به دنبال بهترین روغن برای موتور دیزل خود هستید، نمی توانید با روغن مصنوعی اشتباه کنید. روغن مصنوعی برای مقاومت در برابر دما و شرایط شدید طراحی شده است و آن را برای استفاده در موتورهای دیزل ایده آل می کند. همچنین محافظت عالی در برابر سایش و پارگی ایجاد می کند و به افزایش عمر موتور شما کمک می کند.

از چه روغنی در موتور دیزل استفاده می کنید؟

انواع روغن برای موتورهای دیزلی کدامند؟

حتما توجه داشته باشید که هنگام خرید روغن موتور دیزلی روی هر کالایی دست نگذارید و از آن برای موتور ماشین خود استفاده نکنید چرا که روغن موتور نیز مانند هر فراورده دیگری دارای ویژگی‌های مثبت و منفی بوده که با توجه به آن‌ها باید بهترین را برای خود انتخاب کنید. موتورهای دیزلی الزامات بسیار متفاوتی با موتورهای بنزینی دارند بنابراین باید مطمئن شوید که از روغن موتور مناسب برای ماشین خود استفاده می‌کنید. در ادامه به معرفی انواع روغن موتور دیزلی می پردازیم. بنابراین با گروه سپار فیلتر همراه باشید.

مطالعه بیشتر>>>>>>>>> آشنایی با فیلتر های سوخت خودرویی

1-روغن مصنوعی

روغن‌های مصنوعی به‌صورت کاملاً مصنوعی و ماشینی ساخته می‌شوند و از روغن‌های پایه مصنوعی، مخلوط با مواد افزودنی تشکیل شده است. این به این معنی است که آن‌ها ازنظر شیمیایی بسیار پایدارتر هستند. اغلب اوقات آب‌گریزند و در برابر آب مقاومت بالایی دارند و می‌توانند زباله‌ها را به امولسیون تبدیل کنند همه این‌ها به این معنی است که آن‌ها بسیار کند و آهسته تجزیه می‌شوند.

بنابراین فاصله زمانی تعویض برای روغن‌های مصنوعی طولانی‌تر است. علاوه بر این قادر هستند تا موتور ماشین را کارآمدتر کرده و از هدر رفتن مقدار زیادی روغن جلوگیری کند. ازآنجایی‌که این نوع روغن‌ها کمتر مستعد خراب شدن هستند، آلودگی و کثیفی کمتری نیز در داخل موتور ایجاد می‌کند.

انواع روغن برای موتورهای دیزلی کدامند؟

انباشته شدن چنین کثیفی‌هایی زمانی اتفاق می‌افتد که روغن تجزیه‌شده و باقیمانده آن‌ها به لجن تبدیل شود. علت این امر نیز به دلیل یک نقص طراحی در برخی وسایل نقلیه است که به دلیل کوچک بودن ظرف روغن و دشواری در دفع گرما ایجاد می‌شود. با همه این‌ها روغن مصنوعی یک نقص دارد و قیمت بالای آن است. آن‌ها معمولاً دو برابر قیمت روغن معمولی هستند و گاهی اوقات این اختلاف به ۴ برابر نیز می‌رسد.

مطالعه بیشتر>>>>>>>>>>> مقایسه خودروهای بیودیزل و بنزینی

2-روغن معمولی

منظور از روغن معمولی این است که روغن، از روغن معدنی ساخته‌شده است بنابراین یک ماده طبیعی محسوب می‌شود. روغن موتور دیزلی نیز معمولاً از نفت خام ساخته می‌شود و این بدان معنی است که در مقایسه با روغن مصنوعی ازنظر مولکولی پایدارتر است.

روغن‌های معمولی زمانی که نو و تازه هستند می‌توانند کارایی روغن‌های مصنوعی را داشته و به همان صورت عمل کنند و حتی ممکن است متوجه تفاوت آن‌ها با یکدیگر نیز نشوید. اما باگذشت زمان آن‌ها با سرعت‌بالاتری تجزیه می‌شوند.

به همین علت است که به تعویض مکرر نیاز دارند زیرا در روغن‌های معمولی از مواد افزودنی استفاده نمی‌کنند. این روغن آلودگی بیشتری تولید کرده و ویسکوزیته آن بسیار سریع‌تر تغییر می‌کند به همین دلیل نیز بسیار ارزان‌تر از روغن‌های مصنوعی هستند.

3- روغن هیبریدی

این نوع روغن ترکیبی از روغن مصنوعی و معمولی است. آن‌ها معمولاً از روغن‌های معدنی ساخته می‌شوند. افزودنی‌هایی نیز به آن‌ها اضافه می‌شود تا از مزایای روغن‌های مصنوعی نیز بهره‌مند شود. به همین دلیل طول عمر بیشتر، عملکرد بهتر و غیره از ویژگی‌های خوب آن محسوب می‌شود.

بااین‌حال به دلیل این‌که ناخالصی‌های نفت خام هنوز در آن وجود دارد ازنظر شیمیایی پایدار نیست و به‌اندازه نفت مصنوعی دوام نخواهد داشت. روغن هیبریدی در میان بهترین روغن موتور دیزلی بسیار پرطرفدار است و کارایی روغن مصنوعی با قیمت بسیار پایین‌تر را در خود به همراه دارد.

روغن موتورهای پر فروش در ایران

با توجه به تقاضای مردم در روغن های دیزلی ؛ روغن موتورهای دیزلی شرکت بهران؛ ایرانول و نفت پارس  به دلیل داشتن قیمت مناسب و کیفیت بالا بیشترین فروش را دارند.

در آخر

با توجه به آنچه در این مقاله گفته شد؛ روغن موتور یکی از ضروریات برای انواع وسایل نقلیه می باشد. پس چه بهتر که در هنگام خریداری آن دقت لازم را داشته باشیم. همچنین برای اینکه انتخابی بی‌نقص برای روغن موتور دیزلی خود داشته باشید باید به چند مورد توجه کنید.

اولین عامل که برای هر شخصی بسیار مهم است قیمت آن است. شما باید با صرف هزینه‌های معقول یک روغن موتور دیزلی که کارایی خوبی نیز دارد تهیه کنید. دومین عامل مهم در انتخاب شما درجه ویسکوزیته است.

این عامل باعث عملکرد بهتر موتور حتی در فشار بالا نیز می‌شود. همچنین یک روغن موتور خوب باید باعث پاک‌سازی موتور شما شده، از فرسایش و سایش جلوگیری کرده، با موتور شما سازگاری داشته و عملکرد موتور را بهبود ببخشد.

شما همراهان گرامی می توانید؛ برای کسب اطلاعات بیشتر از انواع فیلتر گازوئیل؛ همچنین برای دیدن سایر محصولات به سایت سپار فیلتر مراجعه نموده و با مشاوران ما در تماس باشید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.