تعویض فیلتر روغن بنز ده تن

تعویض فیلتر روغن بنز ده تن

فیلتر روغن چیست؟

همان طور که می دانید، روغن موتور رگ حیاتی موتور است. قطعات متحرک موتور را روغن کاری می کند و اصطکاک را به حداقل می رساند و موتور را خنک نگه می دارد. علاوه بر این، روغن از ساییده شدن تمام قطعات فلزی متحرک با یکدیگر جلوگیری می کند و از سایش و آسیب جلوگیری می کند.

مهمترین جز در موتورهای احتراقی روغن موتور است. اصلی ترین وظیفه روغن موتور جلوگیری از بالا رفتن دمای موتور و خورده شدن قطعات موتوربه هنگام احتراق است. برای پاک سازی روغن موتور از آلاینده های موجود در روغن موتور از فیلتر روغن استفاده می‌شود.

همچنین باید گفت فیلترها همانند دیگر قطعات خودرو، فقط تا مدت زمان معینی می‌توانند وظیفه خود را به خوبی انجام دهند. در صورت عدم تعویض به موقع فیلتر روغن؛ منافذ کاغذ فیلتر مسدود می‌شود که در این حالت به دلیل بالا رفتن فشار در محفظه فیلتر روغن سوپاپ اطمینان تعبیه شده در آن باز شده و جهت جلوگیری از آسیب دیدگی کلی قطعات پیشرانه اجازه عبور روغن بدون پالایش را به سیکل روغن‌کاری می‌دهد که این موضوع موجب بروز مشکلات جدی در قطعات حساس پیشرانه می‌شود.

لذا از زمانی که روغن موتور از منبع وارد چرخه عملکردی موتور می شود و تا زمانی که به منبع باز می گردد نقش بسیار زیادی در عملکرد صحیح موتور خواهد داشت.

و همچنین در فیلتر هایی که کیفیت استاندارد را ندارند؛ به دلیل استفاده از کاغذ نامناسب و یا وجود درز در محل اتصال کاغذ ،فیلتراسیون به درستی انجام نمی گیرد و به همین دلیل ذرات و آلودگی ها از فیلتر عبور نموده و به تدریج وارد موتور می شوند.

مطالعه بیشتر>>>>>>>>> انواع فیلترهای صنعتی خودرو

انواع فیلتر روغن بنز ده تن

فیلتر روغن بنز ده تن جدید-مایلر-1921-1924

یکی از فیلترهای روغن مورد استفاده در بنز ده تن ؛ فیلتر روغن بنز ده تن جدید-مایلر-1921-1924 یکی از قطعات حساس می باشد. وظیفه فیلتر روغن این است که تمام ناخالصی ها و آلودگی ها را مثل کثیفی ها، روغن اُکسید شده و ذراتِ فلزی که در اثر فرسودگی موتور به روغن موتور اضافه می شود را حذف کند. این کار باعث افزایش طول عمر موتور خودرو می شود.

تعویض فیلتر روغن بنز

یک فیلتر روغن مرغوب و با کیفیت ؛ که دارای مواد اولیه مرغوب از جمله کاغذ، قطعات فلزی شامل ( درب ضخیم ، بدنه فیلتر ،سوپاپ اطمینان ، رینگی و …) قطعات لاستیکی شامل واشرها و چسب بوده  که باید به طور دقیق طبق استانداردهای مربوطه مورد آزمون قرار گیرند. تا محصول نهایی برای مصرف کننده امنیت خاطر و ایمنی ایجاد نماید.

چگونه روغن ماشین سنگین را تعویض کنیم؟

مرحله اول: روشن کردن ماشین سنگین

در مرحله اول ابتدا کامیون یا ماشین سنگین خود را روشن کنید. با این کار روغن گرم شده و ذرات آلاینده یک جا جمع می‌شوند. از طرفی مراحل تخلیه راحت‌تر انجام می‌شود. دقت کنید که ترمز دستی در حالت درست قرار گرفته باشد.

مرحله دوم: استفاده از جک کف و جک پایه

در این مرحله، شما نیازمند جک کف و پایه‌ جک هستید. خودرو را با استفاده از جک کف بلند کنید. جک باید جایی میان مهاربند جلو و در بین لاستیک‌های جلو قرار گیرد‌. دقت کنید خودرو حتما در سطحی صاف و هموار پارک شده باشد.جک کف

با کمک جک، لاستیک‌های جلو را از زمین بلند کنید. جایگاه جک بسیار مهم است. این جایگاه اطمینان می‌دهد که‌ اگر جک خراب شد، خودرو روی شما نیفتد. لاستیک‌های عقب را هم محکم کنید تا خودرو به سمت عقب حرکت نکند.

مرحله سوم: استفاده از آچار مناسب

استفاده از آچار متناسب فیلتر روغن، آچار فیلتر روغن، سطل برای روغن سوخته و روغن جایگزین از مواردی هستند که حتما باید تهیه کرده باشید. روغن خودرو باید مناسب باشد. خود را به زیر خودرو بکشانید و محل روغن را پیدا کنید. پیچ و مهره را شل کنید. اما قبل از شل کردن، سطل را زیر آن قرار دهید.

روغن را از مخزن تخلیه کنید. پیچ را با پارچه‌ تمیز پاک کنید و با انگشتان خود آن را به عقب بچرخانید. سپس با کمک آچار، یک چهارم الی نصف یک دور کامل پیچ را بچرخانید. با این کار پیچ محکم می‌شود. اما هنوز مهر و موم لاستیکی محکم نشده‌ است.

با کمک آچار، فیلتر روغن را باز کنید. قبل از اینکه فیلتر کامل از بین برود، باید دوباره ظرف را زیر فیلتر قرار دهید تا روغنی که باقی مانده در فیلتر قرار گیرد. فیلتر قدیمی را با فیلتر جدید جایگزین کنید. فیلتر دقیقا باید متناسب با فیلتر قدیمی باشد.

>>>>>> در مورد فیلتر آبگیر گازوئیل مدل LKF-INDUSTRIAL بیشتر بخوانید

در آخر

همان طور که در این مقاله گفته شد، خودروها و ماشین آلات سنگین برای عملکرد هرچه بهتر، باید در بازه زمانی معینی روغن موتور تعویض شود. خودروهای سنگین  مانند بنز ده تن نیز از این قاعده مستثنا نیستند. تعویض روغن ماشین سنگین، اگر به موقع انجام شود، سلامت موتور را تضمین می‌کند.

همچنین خودروهای سنگین، اگر با روغن سوخته فعالیت کنند، بیش از همیشه می‌توانند باعث آلودگی هوا شوند. تعویض به موقع روغن این خودروها هم سلامت خود خودرو و هم هوای تمیز اطراف را تضمین می‌کند.

 شما همراهان گرامی می توانید؛ برای کسب اطلاعات بیشتر از انواع فیلتر گازوئیل؛ همچنین برای دیدن سایر محصولات به سایت سپار فیلتر مراجعه نموده و با مشاوران ما در تماس باشید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.