<

فیلتر گازوئیل چیست؟

فیلتر گازوئیل چیست؟

نحوه عملکرد فیلتر گازوئیل چگونه است؟

همانطور که می دانیم تمام موتور ها نیاز به مقدار دقیقی از گازوئیل دارند . هر چیزی که باعث ایجاد موانعی برای جریان سوخت شود می تواند باعث مشکلات درراه اندازی ضعیف شود.(فیلتر گازوئیل)

هدف فیلترسوخت غربال کردن آلودگی ها یا بقایای احتمالی موجود در سیستم سوخت می باشد . که ایجاد این علائم با تغییر سرعت جریان یا الگوی انژکتورها همراه هست.

سیستم های تزریق موتورهای مدرن تحمل فوق العاده سختی دارند. بنابراین به راحتی مسدود می شوند و در اصطلاح هر گونه آلودگی بسیار هزینه بر است. در موتورهای قدیمی، به ویژه موتورهایی که کاربراتور دارند. از نظر سوخت سوختگی کمتری دارند، زیرا دهانه جت بسیار بزرگتر از نازل تزریق سوخت است.

اما اگر فیلتر سوخت شما مسدود ی باشد، باز هم با مشکل روبرو خواهید شد. بنابراین در معرض خطر قرار نگیرید. در یک ماشین با کاربراتوریک فیلترمسدود معمولاً پس ازچند بارمسافرت در آزادراه خودرابه عنوان از دست دادن نیرو نشان می دهد.

سوخت موتور دیزل حتماً باید از فیلتر بگذرد؛ این سوخت ها معمولاً ناخالصی دارند و بعضی از قطعات پمپ های سوخت پاش چنان دقیق ساخته شده اند که ذرات بسیار ریز هم به آنها آسیب می‌رسانند. بر آورد نشان می دهد که حتی وجود پنج گرم ذرات ساینده ریزی حتی پنج میکرون، می تواند به پمپ سوخت پاش صدمه بزند. فیلتر گازوئیل معمولاً سه مرحله ای است.

 

جهت مشاهده فیلتر آبگیر گازوئیل مدل LKF-AUTOMOTIVE کلیک کنید

 

فیلتر اول، که می تواند صافی هم باشد ،که در باک یا در پمپ گازوئیل قرار دارد و طوری طراحی شده که ذرات درشت را بگیرد. فیلتر بعدی ،که گاهی فیلتر اولیه نامیده می شود، بیشتر ذرات ریز را می گیرد.

فیلتر ثانویه یا نهایی، ذرات بسیار ریز را می گیرد. فیلتر های اولیه و ثانویه را می توان در یک محفظه ،یا در محفظه های جداگانه قرار دارد.

فیلترها به پنج روش گازوئیل را صاف می کنند.

 • ذره گیری
 • جذب
 • جذب سطحی
 • جذب-جذب سطحی
 • جدا کردن آب.

1- ذره گیری

یک نوع فرآیندی مکانیکی است. یک صافی که در لوله گازوئیل نصب می شود ذراتی را که به سبب بزرگی نمی توانند از آن عبور کنند ، به دام می اندازد.

2- جذب

فرآیندی است که درآن فیلتر (پارچه ای ، نخی، نمدی یا سلولوزی) ذرات جامد و رطوبت را به خود جذب می کند.

3- جذب سطحی

فرآیندی است که در آن مولکول های مایع یا گاز به سطح ذرات جامدی که با آنها تماس برقرار می کنند، می چسبند.

4- جذب-جذب سطحی

فرآیندی است که در آن از فیلترهایی استفاده می شودکه هر دو عمل فوق را انجام می دهند.

5-جداکننده های آب

سطوح وسیع متخلخل دارند ومعمولاً از پارچه یا کاغذ مخصوص ساخته می شوند .کار آنها کاهش سرعت جریان سوخت است، به طوری که قطره های ریز آب فرصت به هم چسبیدن و ته نشین شدن پیدا کنند.

ویژگی های فیلتر گازوئیل خوب چیست؟

ویژگی ها فیلتر گازوئیل خوب

 • تصفیه گازوئیل از کوچکترین ذرات و آلودگی‌های آسیب‌زننده به موتور
 • اطمینان از ورود سوخت عاری از آلودگی به سیستم سوخت رسانی و موتور دیزل
 • کیفیت بالای ساخت و اطمینان از عدم وجود نشتی در فیلتر و واشر ها

در صورت عمل نکردن صحیح فیلتر گازوئیل چه مشکلاتی به وجود می آید؟

 • عـبور آلودگی ها از فیلتر و ورود آن ها به اجزای سیستم سوخت رسانی
 • مسدود شدن روزنه های کاغذ و عدم عبور سوخـت کافی (باعث کم آوردن خودرو به خصوص در سر بالایی ها می‌شود.)
 • آسیب دیدن اجزای حساس سیستم سوخت از جمله سوزن های انژکتور

فیلتر آبگیر گازوئیل چیست؟

فیلتر آبگیر گازوئیل که به آن فیلتر سپراتور آبگیر نیز گفته می شود نوعی فیلتر صنعتی مخصوص موتور های دیزلی می باشد که از سوخت گازوئیل در موتور های احتراق داخلی خود استفاده می کنند.

 

همچنین برای مطالعه بیشتر انواع فیلتر گازوئیل کلیک کنید

 

فیلتر آبگیر گازوئیل در زبان انگلیسی بیشتر به Water separator filter می شناسند به همین ترتیب در فارسی بالاخص در مباحث مهندسی فیلتر سپراتور آبگیر نیز گفته می شود و اغلب از نوع پیچی تولید می شود.

فیلتر آبگیر گازوئیل چیست؟

فیلتر آبگیر بر حسب حجم موتور که نیاز به دبی های متفاوتی از جریان سوخت گازوئیل طراحی می شوند. فیلتر آبگیر گازوئیل شکل جدیدی از فیلتر گازوئیل برای رفع مشکلات نمونه های سنتی این فیلتر صنعتی موتور های دیزل می باشد.

چرا که سوخت گازوییل حاوی آلودگی هایی در بخش های مختلف جامد و مایع است که نمونه های سنتی فیلتر گازوئیل موتور های دیزل تنها قابلیت جذب و حذف آلاینده های سختی مانند گرد و غبار، شن و سنگ ریزه و دوره ها را داشتند.

حال آنکه فیلتر آبگیر گازوئیل همون گونه که از نام آن مشخص است علاوه بر قابلیت جذب ذرات معلق ثلب آلاینده های فاز مایع بالاخص قطرات آب را نیز جذب و حدف می کند.

مزایای استفاده از فیلتر آبگیر گازوئیل

سوخت گازوئیل که در موتور های دیزل صنعتی که بیشترین سهم را در بین انواع موتور های احتراق داخلی به خود اختصاص می دهند مورد استفاده قرار می گیرد دارای انواع و شکل های مختلف آلاینده ها در فاز های جامد و مایع در ابعاد میکرونی مختلفی می باشد.

فیلتر گازوئیل هایی که بصورت ساده در اتصال موتور دیزل استفاده می شدند با حذف آلاینده های سوخت گازوئیل که بخش عمده ای از آنها در مرحله مکش گازوئیل در سوخت گیری از کف باک ها وارد می شود تاثیر بسیاری داشتند اما در حذف آلاینده های مایع به سبب کارتریج های ساده ای که داشتند ناکارامد بودند.

طراحی فیلتر آبگیر گازوئیل که قابلیت جذب تمامی آلینده های فاز جامد را مانند نمونه های نسل قدیم فیلتر گازوئیل داشته و علاوه بر این به جذب و حذف قطرات آب نیز می پردازد در افزایش راندمان موتور های دیزلی نقشی قابل توجه دارد.

مطالعه کنید >>> راهنمای خرید فیلتر تصفیه گازوئیل با کیفیت

برند های تولید کننده فیلتر سپراتور و فیلتر گازوئیل:

 

فیلتر فلیتگارد Fleetguard

فیلتر گازوئیل فلیتگارد Fleetguard

در واقع برندی زیر مجموعه از برند کامنز که خود به تولید گسترده موتور های دیزل می پردازد می باشد. فیلتر گازوئیل و همان معادل فارسی آن به نام فیلتر سپراتور فلیتگارد بصورت OE بر روی کلیه موتور های کومنز ساخت آمریکا اتصال پیدا می کند و اغلب از نوع پیچی به رنگ سفید با برند قرمز رنگ فلیتگارد مورد استفاده قرار می گیرد.

فیلتر دونالدسون DONALDSON

فیلتر گازوئیل donaldson

یکی دیگر از برند های آمریکایی تولید کننده انواع فیلتر آلات صنعتی می باشد که در زمینه تولید فیلتر روغن، فیلتر گازوئیل، فیلتر هیدرولیک و انواع فیلتر سپراتور ماشین آلات سنگین استفاده می شود. بر روی بسیاری از ماشین آلات راهسازی و معدنی فیلتر دونالدسون بصورت قطعه OE استفاده می شود.

فیلتر مان MANN

فیلتر گازوئیل مان MANN

برندی آلمانی با بالاترین استاندارد های جهانی با قابلیت جذب نا خالصی ها در سایز های بسیار کوچک بوده که در زمینه تولید انواع فیلتر هوای موتور و فیلتر هوای کابین نیز در سطح جهان شناخته شده است.

فیلتر ساکورا SAKURA

برندی ژاپنی و تولید کننده انواع فیلتر سپراتور آب از گازوئیل و دیگر انواع فیلتر ماشین آلات صنعتی با موتور دیزل می باشد.

فیلتر بالدوین Baldwin

فیلتر بالدوین Baldwin

 

برندی آمریکایی و از زیر مجموعه های برند شناخته شده پارکر می باشد. فیلتر بالدوین نه تنها در تولید انواع فیلتر گازوئیل و سپراتور بلکه بصورت تخصصی در زمینه تولید فیلتر هیدرولیک نیز فعالیت دارد

سخن پایانی

همان طور که در این مقاله خواندیم؛ گازوئیل(سوخت) به عنوان سوخت در خودرو های دیزلی، عامل انجام احتراق و تولید نیرو در داخل موتور می باشد.

در صورتی که گازوئیل کثیف وارد سیستم سوخت رسانی و موتور خودرو شود، علاوه بر آسیب دیدن موتور و اجزای آن، استفاده بهینه از گازوئیل نیز مختل شده و راندمان سوخت خودرو کاهش می یابد.

این فیلتر ها با تصفیه گازوئیل مصرفی از آلاینده های جامد و مایع (آب) باعث رفع مشکلاتی از قبیل افت فرکانس در هنگام زیر بار رفتن، استارت نشدن دستگاه، جام کردن موتور دیزل و… جلوگیری می کند. شما همراهان گرامی می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر؛ و دیدن سایر محصولات ما به سایت معتبر سپار فیلتر مراجعه نمایید. همچنین شما می توانید جهت آشنایی با نحوه خدمات شرکت سپارفیلتر خاورمیانه به صفحه درباره ما مراجعه نمایید

 

کاتالوگ محصولات سپارفیلتر
کاتالوگ محصولات سپارفیلتر

2 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.