زمان مناسب برای تغییر فیلتر خودرو

زمان مناسب برای تغییر فیلتر خودرو

تعویض فیلتر خودرو

فیلتر های زیادی اعم از فیلتر سوخت، فیلتر روغن و فیلتر هوا در معماری خودرو وجود دارد. فیلتر های هوا یکی از مهم ترین و پرکاربردی ترین قطعات موجود در اتومبیل به شمار می رود که موظف به تصفیه و بهینه سازی هوای ورودی به موتور موجود در پیشرانه است.

 

پیشنهاد می کنیم این مطلب را مطالعه کنید >>> راهنمای خرید فیلتر تصفیه گازوئیل با کیفیت

 

هوایی که به داخل محفظه آتش زا یا همان احتراق انتقال می یابد از محیط حرکت خودرو مکش بوده و در نهایت در این هوا به علاوه اکسیژن ، ذرات مختلفی مانند ماسه و شن ها، گرد و غبار ها، ذرات ریز و آلودگی های شهری، دوده،گرده گیاهان! و… وجود دارد که در صورت وارد شدن به محفظه احتراق می تواند ضمن کم شدن راندمان این فرایند مشکلات و آسیب های جدی به خودرو وارد کند.

یکی از مؤلفه های مهم و پرکاربرد در خصوص استفاده از فیلتر های هوا، تعویض زود هنگام این قطعه است. همان طور که بیان کردیم، مسدود شدن فیلتر هوا مانع تصفیه ی مناسب هوا می گردد.

علاوه بر این، این امر سبب کاهش قدرت موتور خودرو، زیاد شدن مصرف سوخت خودرو ، تخریب قطعات سازنده ی موتور نظیر سنسور (sensor) ، اکسیژن ، مسدود شدن ژیگلور های کاربراتور، سوزن های انژکتور، کاتالیزور و موجب مختل شدن سیستم سوخت رسانی می شود.

 

اگر بدنبال یک فیلتر بهینه با یک قیمت مناسب می باشید محصول فیلتر آبگیر گازوئیل مدل LKF-AUTOMOTIVE را به شما پیشنهاد می کنیم

 

به همین جهت جلوگیری از بروز هرگونه اختلالی در عملکرد سوخت و ساز خودرو در بازه های زمانی مشخص نسبت به تعویض فیلتر اقدام نمایید. البته در بیشتر فیلتر های هوا، زمان مناسب تعویض توسط شرکت سازنده بر روی فیلتر درج شده است.

بهتر است فیلتر خودرو در چه زمانی تعویض یابد ؟

در بیشتر اوقات فیلتر هوای خودرو هر یکبار سال باید تعویض شود . پیشنهاد می گردد در صورت رفت و آمد در مناطق آلوده در هر 5200 کیلومتر در راستای تعویض فیلتر هوا اقدام کنید.

تعویض فیلتر خودرو

این مقدار بسته به نوع آب و هوا متفاوت بوده و مالک خودرو می تواند در هر 1000 تا 1500 کیلومتر فیلتر جدید را جایگزین فیلتر مسدود کند. پیشنهاد می شود در طول بهره گیری از فیلتر هوا نیز به وسیله ی هوای فشرده، آلودگی های موجود در فیلتر را تمیز نمایید.

 

 

پیشنهاد مطالعه بیشتر >>> انواع فیلتر گازوئیل آبگیر

 

 

هزینه تعویض فیلتر های هوا بسیار کم است . این در حالی است که عدم تعویض به موقع فیلتر هوا سبب تحمیل هزینه های گزاف به مالک خودرو می گردد. (همیشه پیشگیری بهتر از درمان است !!)

همچنین آلاینده ها و ذرات معلق در هوا باعث ایجاد نقایص مختلفی مانند خوردگی پیستون و دیوار سیلندر را در موتورها ایجاد کنند. به علاه آلاینده ها و ذرات جامد نیز می توانند موجب خوردگی و پارگی اجزای مختلف موتور شوند.

بنابراین و به منظور فیلتراسیون این هوای ورودی به موتور از فیلتر هوا استفاده می شود تا آنجا که جلوی ورود ذرات آلاینده به داخل موتور را بگیرد.

چرا باید فیلتر سوخت عوض کنیم؟

اگر توقع دارید که فیلتر سوخت به درستی کار کند ، بهتر است به صورت منظم آن را تعویض کنید تا وظیفه خود را در جذب ذرات آلاینده و ناخواسته و آب در حال گردش به درستی دنبال کند. اگر این امر به درستی پیگیری نشود در این صورت سیستم پمپاژ سوخت کهنه شده و عملکرد خودرو  کاهش پیدا کرده و افت خواهد داشت و حتی ممکن است به قطعات آن آسیب وارد شود.

چرا باید فیلتر سوخت عوض کنیم؟

اگر نمی دانید چه موقع باید فیلتر سوخت اتومبیل را تعویض کنید، در زیر چند نشانه که زمان تعویض این فیلتر را به شما یادآوری می کند، آورده ایم:

  • زمانی که اتومبیل با استارت زدن روشن نمی شود.
  • وقتی شتاب خودرو کم شده و قدرت آن کاهش پیدا کرده باشد.
  • زمانی که خودرو در سرعت های کم شروع به تق تق کردن کند.
  • اگر راندمان سوخت شما به طور چشمگیری کم شده باشد.
  • زمانی که چراغ چک روشن شده و نشان از مشکلی در خودرو دارد.

تاخیر در تعویض فیلتر هوای خودرو به چه معناست؟

تاخیر در تعویض فیلتر هوای موتور می تواند مصرف سوخت ماشین شما را تا ۲۵ درصد افزایش دهد. فیلتر‌های هوا در خودرو دارای تنوع هستند و به هنگام تعویض خودرو باید دقت کرد که کدام یک از آن‌ها برای خودرو مناسب‌تر هستند.

تعویض فیلتر هوای خودرو

پیشنهاد می شود اگر در مناطق پر گرد و غبار (همانند جنوب کشور) زندگی می کنید فیلتر هوا هر ۵۰۰۰ تا 5500 کیلومتر تعویض شود اما در هوای معمولی فیلتر هوا تا ۷ الی ۱۰ هزار کیلومتر نیز می تواند به صورت مناسبی عملکرد خوبی از خود به جای بگذارد !

 

آیا با محصول فیلتر گازوئیل EVO-10 در شرکت سپار فیلتر خاورمیانه آشنایی دارید

 

 

همچنین محل نصب و قرارگیری فیلتر هوای ماشین، در انواع خودرو متفاوت است و در صورتی که این فیلتر به خوبی در جای خود مستقر نشود عمل فیلتراسیون نیز به خوبی انجام نشده و می تواند خساراتی را برای خودرو به همراه داشته باشد.

سخن پایانی

معمولاً مالکین خودرو علی رغم اینکه فیلتر هوا نقش بسیار مهمی در افزایش عمر و عملکرد مفید موتور خودروی آنها دارد به آن توجه زیادی نمی کنند و شاید مدت ها در تعویض آن تاخیر ایجاد کنند.

فیلترهای هوا از آنجایی که قطعه ای مصرفی به حساب می آیند عمر محدودی دارند و با توجه به محیط کارکرد خودرو، ذرات موجود در هوا بر روی کاغذ فیلتر انباشته شده و با بالا رفتن مقاومت فیلتر در مقابل جریان هوای ورودی، عملکرد موتور خودرو دچار اختلال می شود و علاوه بر آن ممکن است افزایش مصرف سوخت و کاهش قدرت موتور را به همراه داشته باشد.

شما همراهان گرامی می توانید؛ برای کسب اطلاعات بیشتر از انواع فیلتر گازوئیل؛ همچنین دیدن سایر محصولات به سایت سپار فیلتر مراجعه نموده و با مشاوران ما در تماس باشید.

 

دانلود کاتالوگ محصولات سپار فیلتر خاورمیانه
دانلود کاتالوگ محصولات سپار فیلتر خاورمیانه
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.