<

تفاوت فیلتر تقلبی و اصلی

تفاوت فیلتر تقلبی و اصلی

چگونگی تشخیص فیلترهای روغن تقلبی

برای بسیاری از افراد تشخیص اینکه فیلتر تقلبی است و یا اصلی مشکل است. در بیشتر مواقع از بیرون هیچ گونه فرقی بین فیلتر اصل و تقلبی وجود ندارد. مواد مورد استفاده و ملاحظات انجام شده در طول فرآیند تولید می‌تواند کیفیت و عملکرد فیلتر را تعیین نماید.

تشخیص فیلتر های روغن تقلبی و اصلی

فیلترها تنها بعد از باز شدن و یا با انجام تست های فنی قابل مقایسه هستند. بسیاری از فیلترهای تقلبی در واقع فیلتر روغن معمولی می باشند که همچنین برای تصفیه روغن موتور هم استفاده می گردد. کاغذ فیلتر تقلبی نمی‌تواند در برابر روغن موتورهای مصنوعی با دمای خیلی زیاد مقاومت کند و با سرعت بالاتری حل می گردد.

نحوه تشخیص فیلتر هوا با کیفیت از انواع تقلبی آن چگونه است؟

در تولید فیلتر هوا تقلبی کاغذ کمتری به کار می رود و فیلتر از نظر ظاهری، مشخص است که چین کمتری خورده و مساحت کمی دارد. و این امر باعث کمبود هوا برای موتور خودرو شده و مصرف سوخت را بالا می برد و به موتور فشار می آورد. این اتفاق زمانی که فیلتر هوا کثیف شود هم اتفاق می افتد.

همچنین کم بودن مواد پلی یورتان در لایه بیرونی باعث نفوذ گرد و خاک به موتور شده و خرابی دستگاه سوخت رسانی را به دنبال دارد. در فیلتر هوای فلزی نیز ضعف لاستیک های درز گیر همین مشکل را به دنبال دارد.

در خرید فیلتر هوا به چه نکاتی توجه کنیم؟

برای اینکه بتوانیم فیلتر هوا خودرو مناسب و با کیفیتی را تهیه کنیم باید برخی نکات را رعایت کنیم. فیلتر هوایی را خریداری کنید که دارای نشان استاندارد باشد. فیلتر هوا را قبل از نصب بررسی نمایید تا از کیفیت آن اطمینان حاصل نمایید.

فیلتر هوای خودرو

معمولا فیلتر های هوای با کیفیت در جعبه های مناسب و دارای برند می باشند. از خرید فیلتر هوا فله ای خودداری نمایید زیرا در کارگاه های خارج از چهارچوب استاندارد تولید شده اند و یا فیلتر های معیوب و ضایعاتی می باشند.

فیلتر هوای خودرو خود را در زمان مناسب طبق راهنمای خودرو خود تعویض نمایید تا خودروی شما سالم بماند و هزینه های تعمیر را کاهش دهید.

چرا اصل و یا تقلبی بودن فیلتر ها اهمیت دارد؟

چرا اصل و یا تقلبی بودن فیلتر ها اهمیت دارد؟

خودرو مانند بدن انسان مکانیزم پیچیدهای دارد و کوچکترین ناخالصی در چرخه حرکتی خودرو می‌تواند باعث اختلال شود. فیلترها در این بین مهمترین نقش برای جلوگیری از عبور مواد مضر را ایفا می‌کنند.

به طور کلی خودروها از دو فیلتر هوا و روغن به صورت ثابت استفاده می‌کنند و برای جلوگیری از ورود ناخالصیهای موجود در سوخت مورد استفاده به سیکل احتراق موتور نیز از صافی بنزین یا فیلتر بنزین بهره گرفته می‌شود.

این سه فیلتر از اصلیترین بخشهای عملکردی خودرو به حساب می آیند که در بازدیدهای دورهای باید نسبت به تعویض آنها اقدام کرد.

معمولا این سه فیلتر در انواع معمولی زمان کارکردی بین ۵ تا ۱۵ هزار کیلومتر دارند و از این جهت به عنوان یکی از پرکاربردترین قطعات خودرو به حساب می آیند و همین موضوع اهمیت بازار آنها را افزایش میدهد.

فیلترهای تقلبی چینی موجود در بازار

فیلترهای چینی نیز یکی دیگر از مشکلات موجود در این بازار هستند. برای مثال فیلترها معمولا از ۸۰درصد کاغذ و ۲۰ درصد چسب تشکیل شده اند و سوراخهای نصب آنها مطابق در مارکهای معتبر کاملا مطابق با شرایط خودرو است.

اما محصولات تقلبی ، متفرقه و چینی به درستی در محل مورد نظر نصب نمیشوند و دقیق نبودن طراحی آنها میتواند در بلندمدت موجب مشکلات فراوانی شود.

فیلتر های روغن معمولی عمدتا از جنس کاغذ و مقوا هستند و در بهترین حالت قابلیت جلوگیری از عبور ذراتی به بزرگی ۴۰ میکرون را دارند در حالی که فیلتر های با کیفیت از ترکیب الیاف کاغذ، سلولز و فایبرگلاس ساخته میشوند و قابلیت جذب ذراتی با ابعاد ۵ میکرون و بیشتر را دارند.

این در حالی است که حتی ذرهای در حدود ۲۵ میکرون نیز در صورت عبور از این فیلتر میتواند مشکل بزرگی ایجاد کند. البته تنها تمرکز روی ابعاد ذرات قابل جذب توسط فیلتر به عنوان مشخصه اصلی فیلتر های خوب شناخته نمیشوند بلکه باید دید این فیلتر ها چند درصد از چنین ذراتی را به خود جذب می‌کنند

سخن پایانی

تا کنون فیلتری که بتواند از عبور ۱۰۰ درصد ذرات مضر جلوگیری کند به تولید نرسیده است. تا کنون هیچ راه حلی برای تشخیص فیلترهای اصلی از تقلبی ارائه نشده است اما برای جلوگیری از نصب فیلتر های تقلبی بهتر است از طریق نمایندگی های مجاز و فروشگاههای معتبر برای خرید و نصب این قطعات مهم اقدام کنید تا از نصب احتمالی فیلترهای متفرقه جلوگیری نمایید.

شما همراهان گرامی می توانید؛ برای کسب اطلاعات بیشتر از انواع فیلتر گازوئیل؛ همچنین دیدن سایر محصولات به سایت سپار فیلتر مراجعه نموده و با مشاوران ما در تماس باشید.

 

3 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.